Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Kasia P. 2017-01-30 16:11:03
Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne
Twoje dziecko ma już naście lat? Ani się obejrzysz, gdy wkroczy w dorosłość i zda jeden z najważniejszych w życiu egzaminów – na prawo jazdy. Co potem? Pierwszy samochód i pierwsza polisa OC. Pewnie za twoje pieniądze. Postaraj się więc już teraz, by start w karierze kierowcy twojego dziecka kosztował cię jak najmniej.
Załóżmy, że jesteś właścicielem Fiata Uno z 2003 roku. Masz 45 lat, na koncie kilkanaście lat bezszkodowej jazdy i w związku z tym – 60% zniżek w OC. Twoje dziecko ukończyło właśnie 16 lat.
Już teraz możesz dopisać je do swojej polisy OC. Są towarzystwa, które nie zmienią składki w związku z współwłasnością nastolatka (zakładają, że i tak nie będzie on jeździł samochodem). Na przykład Aviva proponuje taką samą cenę OC (w wys. 533 zł - wynik pochodzi z kalkulator ubezpieczenia OC - Najtaniej u Agenta) z współwłasnością jak i przy samodzielnym ubezpieczeniu. Oczywiście będą również takie towarzystwa, które podniosą składkę. Dlatego warto porównać oferty OC wielu firm.
Co dzieje się wtedy, gdy twój syn lub córka ukończy 18 lat, otrzyma prawo jazdy i będzie korzystać z samochodu? Część ubezpieczycieli uwzględni twoje zniżki (czyli korzystniejsze). Tak zachowa się np. towarzystwo Allianz Direct, Benefia czy Generali. Będą także takie firmy, które wezmą pod uwagę młody wiek oraz niedoświadczenie twojego dziecka i podniosą cenę OC.
Przyjmijmy jeszcze inny scenariusz. Po roku współwłasności auta z twoim pełnoletnim dzieckiem postanawiasz podarować mu w/w Fiata Uno. Czy jego dotychczasowa historia ubezpieczenia OC zostanie uwzględniona?
To zależy od od decyzji wybranego ubezpieczyciela. Część towarzystw uwzględni np. tylko ostatni rok, a więc przyzna 10% rabatu za bezszkodową jazdę.
Lepszy scenariusz - pełne zniżki (60% z ostatniej polisy) zostaną przeniesione na nową polisę (np. przez AXA, Proama, HDI). Oszczędność z tego tytułu sięga nawet kilkuset złotych. Na przykład, gdyby 19-latek nie był wcześniej współwłaścicielem auta, musiałby zapłacić za pierwszą polisę OC 1673 zł. Po trzech latach współwłasności z ojcem (w tym po jednym roku bezszkodowym) cena OC wynosi ok. 670 złotych.
Jest jeszcze jeden sposób na tańszy start nastolatka w OC pojazdu – przeniesienie zniżek z jednośladu lub quada. Nie wymaga to wcześniejszej współwłasności ze starszym kierowcą.
19-latek może zadeklarować 30% zniżek za bezszkodową jazdę, jeśli posiadał na własność motocykl lub quad od 16. roku życia. Oczywiście nie w każdym towarzystwie. Taką możliwość daje towarzystwo You Can Drive, Link4, AXA i MTU. Uwaga! Warunkiem przeniesienia zniżek może być pojemność silnika powyżej 50cm3.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.